25 kwietnia 2013

coolpix_mini

Już wiem, co mi nie pasowało w tym, że nowy Nikon Coolpix A to niby jest kompakt, a przeznaczony dla zawodowca i drogi. Rzeczywiście, po kilku dniach testów widzę, że jakością zdjęć ten Goliat w ciele Dawida powala na łopatki, kolana i wszystkie inne kości każdy kompakt, jaki widziałam i miałam w rękach. Nazywanie go kompaktem to spore niedopowiedzenie, bo to w zasadzie jakość lustrzanki schowana w kompaktowym pudełku. Taki przebieraniec. Transnikonista.

Wygląda trochę śmiesznie, bo jest mały i niepozorny, ale o to tu chodzi. To aparat dla reportera ulicznego (street photographer), który może podejść bliżej, dzięki szerokiemu kątowi uchwycić całą scenę, a nie wzbudza podejrzeń, że jest profesjonalistą, bo nie macha wielkim czarnym pudłem. Dlatego przechodnie go ignorują, myśląc, że to kolejny turysta, a tymczasem on odwala kawał fotograficznej roboty.

f/8, 1/1000 s, ISO 200.

Wreszcie też kapuję, czemu ma tyle konfigurowalnych opcji – on po prostu musi być tak samo elastyczny jak lustro. Nawet matrycę ma o proporcjach 3:2 – lustro w przebraniu jak nic! Dobrze radzi sobie w trudnych warunkach i przy wysokim ISO w ciemnych obszarach praktycznie nie widać szumów, zupełnie jak w lustrzankach właśnie. Obiektyw daje ładny bokeh, a jakość obrazu i ostrość są wzorowe. Cholera, a myślałam, że on mi się nie spodoba… Z tych wszystkich powodów cena jest tak wysoka, w końcu to zupełnie nowa technologia – Coolpix A stoi na tej samej półce co zaawansowane lustrzanki. Jakby zapoczątkował własną rodzinę aparatów czy coś.

Minusy są takie, że przy ostrym słońcu wyświetlacz jest mało czytelny, a to właśnie na nim kadrujemy, mierzymy ostrość i ekspozycję, bo wizjera nie ma. Druga sprawa to funkcja video, która jest tu dodatkiem, więc teoretycznie nie musi być tak łatwo dostępna, ale jak dla mnie i tak lepiej byłoby, gdyby była gdzieś na wierzchu. Pstryk i video – tak powinno być. No i wreszcie stałoogniskowy obiektyw, ale dla stritfociarza z krwi i kości to nie minus – to wyzwanie i środek do celu.

A tu macie wybrane zdjęcia z Coolpixa A, czyli pierwszą część wyprawy po Lizbonie i okolicach. Można sobie na nie klikać, żeby powiększyć. Dla ciekawskich: ogniskowa to wiadomo, bo mamy tu na stałe stałkę, czyli 18,5 mm o świetle f/2.8, a pozostałe parametry (przysłona, czas naświetlania, ISO) wymieniam pod każdą słitfocią. Życzę miłego odbioru a w ciągu dalszym, który nastąpi niedługo, będzie więcej o lustrzance D7100 i więcej Lizbony.

f/4.5, 1/2000 s, ISO 200.

f/5, 1/50 s, ISO 250.

f/2.8, 1/80 s, ISO 200.

f/5, 1/100 s, ISO 250.

f/8, 1/800 s, ISO 250.

f/8, 1/160 s, ISO 200.

f/4.5, 1/2000 s, ISO 200.

f/8, 1/1600 s, ISO 250.

f/2.8, 1/25 s, ISO 320.

f/2.8, 1/15 s, ISO 400.

f/2.8, 1/15 s, ISO 320.

f/2.8, 1/8 s, ISO 800.

Uwaga techniczna: pokazuję te foty nie jako pocztówki czy ładne widoczki, tylko jako przykłady różnych scen (wysoki kontrast, zbliżenie, szeroki plan itp.), w których Coolpix A musiał się napracować. Dlatego nie trzeba komentować, które ładne, bo nie o to tu chodzi. No chyba że ktoś chce i nalega, to komplementy zawsze są mile widziane i czytane.

Na koniec najsłitsza z foć – buziaczki, czyli portugalskie beijos (czyt. bajżusz)! A gdyby ktoś miał jakie pytania, to ja chętnie odpowiem.

f/8, 1/500 s, ISO 250.

_______________
Tekst zawiera lokowanie produktu i powstał na skutek współpracy z firmą Nikon, ale żadna jego część nie została mi podyktowana. Zawsze piszę to, co myślę, a myślę bardzo. Najzdrowszy rozsądek przede wszystkim.

 • a ja tylko jestem ciekaw, czy to maleństwo wypluwa z siebie RAWy? bo jeśli nie, to jest kompletnie nie warte swojej ceny.

  • W takim razie jest, bo pluje czym tylko chcesz.

 • Jeśli ten Nikon zapoczątkował rodzinę, to o konkurencji trzeba powiedzieć, że spodziewa się właśnie 2 a nieraz i 3 dziecka – Sigma przetarła drogę, Fuji wyciągnęło wnioski, Sony ma rozmach, a Canon z Nikonem… cóż, obudzili się w Wejherowie.

  • W Wejherowie … chyba Lęborku ;) Żeby toto przy takiej cenie pełną klatkę miało jak maluszek Sony (że mi to przeszło przez gardło) a nie APS-C, to by był hit :)

   • Nie no, cudów nie ma, takie rzeczy są i będą drogie (patrz cena Sony :D), ale nie widzę powodu, żeby nie kupić za podobne pieniądze nowego X100s, z jaśniejszym o działkę obiektywem…

 • A to to nie jest z gatunku wynalazku mirrorless camera? Lustrzanka bez lustra? Tak tylko pytam, bo chociaż wciąż zaliczam się do idiotenkamera-pstrykaczy (powoli zbieram się do sprzętu nadążającego za moimi umiejętnościami, ale nie chcę mieć kobyły ważącej tyle, co moje dzieci) i to, co piszesz przypomina mi właśnie opisy lustrzanek bez lustra

  • Nie do końca, bo tutaj masz niewymienny obiektyw bez zooma. Ale w kategorii „rozmiar” z pewnością zwycięża większość bezlusterkowców.