25 czerwca 2015
Coraz częściej czytamy o dedykowanych słuchawkach, serwerach, aplikacjach, zasilaczach czy innych urządzeniach. Czy można tak o nich powiedzieć, choć nikt na nich nie napisał żadnej dedykacji?
Dawniej i dziś
Pierwotnym znaczeniem słowa "dedykowany" było "zawierający dedykację", czyli poświęcony pamięci lub czci. Najprostszą dedykację znajdziemy na drugiej stronie książki - wpis autora o treści "Teściowej". Mało prawdopodobny, ale może sobie tę książkę dedykować komu chce, jego sprawa.
Ważne jest też to, że dedykujemy coś komuś, a nie dla kogoś. Powiemy więc: "wiersz dedykowany córce", a nie "dedykowany dla córki".
W ostatnich latach to słowo pojawia się też w kontekstach technologicznych, ponieważ jest kalką angielskiego dedicated. Z tym że to angielskie dedicated oznacza też "poświęcony", "wyspecjalizowany", a także "oddany" i dlatego po polsku "dedykować" nie zawsze jest poprawne, a prawie nigdy nie jest zgrabne.
Dobrze
Gdy słowo "dedykowany" występuje w postaci przymiotnikowej, czyli najczęściej przed rzeczownikiem, językoznawcy uznają je za poprawne, tłumacząc to tym, że nie ma lepszego, zwięzłego polskiego odpowiednika. Można zatem napisać:
Konto obsługiwać można w dedykowanej aplikacji mobilnej.
Bezpieczeństwo danych zapewnia dedykowany serwer.
Niedobrze
Natomiast gdy pojawia się po rzeczowniku jako ewidentny imiesłów, lepiej zastąpić je czymś innym. Zamiast:
*W ofercie znalazły się też mniejsze urządzenia, dedykowane poszczególnym pomieszczeniom w domu.
lepiej napisać:
W ofercie znalazły się też mniejsze urządzenia, przeznaczone do poszczególnych pomieszczeń w domu.
Podobnie należy zamienić:
*Olloclip to obiektywy dedykowane do iPhone'ów. -> Olloclip to obiektywy przeznaczone do iPhone'ów.
*To etui stworzone właśnie na takie okazje. Dedykowane jest iPadom Air obu generacji. -> To etui stworzone właśnie na takie okazje. Przeznaczone jest do iPadów Air obu generacji.
*Snapchat to serwis dedykowany głównie młodzieży. -> Snapchat to serwis skierowany głównie do młodzieży.
*Promocja dedykowana miłośnikom gotowania. -> Promocja adresowana do miłośników gotowania.
*Szkoła zorganizowała dyskotekę dedykowaną dla uczniów najstarszych klas. -> Szkoła zorganizowała dyskotekę dla uczniów najstarszych klas.
*Jest to przepis dedykowany osobom dbającym o linię. -> *Jest to przepis adresowany do osób dbających o linię.
Jeśli się da, lepiej zastąpić
Mnie akurat nawet w pierwszym użyciu, czyli dopuszczalnym przymiotnikowym (np. "dedykowany serwer"), to słowo nie brzmi dobrze. Niektóre słowa się lubi, a innych nie - na pewno też macie swoje najmniej ulubione, obojętnie jak poprawne by nie były. Dlatego, jeśli to tylko możliwe, staram się "dedykowanego" zastępować bardziej polskimi odpowiednikami, np. "specjalny" czy "oddzielny":
Każda aplikacja trafi na ekran użytkowników jako dedykowana ikona. -> Każda aplikacja trafi na ekran użytkowników jako oddzielna ikona.
Bezpieczeństwo danych zapewnia dedykowany serwer. -> Bezpieczeństwo danych zapewnia specjalny serwer.
Ten wpis dedykuję wszystkim tym, którzy też dostają gęsiej skórki na widok "dedykowanego".
I jak zwykle mam nadzieję, że pomogłam.