27 listopada 2012

test

Dziś Live Nation ogłosiło, że 4 lipca na koncert do Ergo Areny przyjeżdża legenda metalu – muzykanci z brytyjskiej formacji Iron Maiden. Jak to mówiła onegdaj młodzież, mi to tito, bo taki ze mnie metalowiec jak z Ozzy’ego Osbourne’a baletnica, ale za to zupełnie nie tito mi nazwa owego zespołu.

Justin Bieber NRJ Music Awards 2012

To nie jest zespół Iron Maiden, tylko Justin Bieber. Jest tu celowo, bo im więcej Biebera, tym więcej klików – na pewno rozumiecie.

Co ona znaczy?

Sens jaki nazwa ma, każdy widzi. Wydaje się, że żaden. Ponoć pochodzi od narzędzia tortur – i spoko, nie oceniam, każdego kręci coś innego. Skupmy się jednak na warstwie językowej, bo widzę, że już odpływacie myślami. Rozbijając nazwę na części: iron to żelazo (czasem też żelazko, ale chyba nie tu, choć pewności nie mamy), maiden to dziewica, niewiasta, dziewoja. Iron to też pierwiastek – żelazo o masie atomowej 55,845 u. To metal. Metal, get it? ;)

Jak to się mówi?

Mnie się bardziej rozchodzi o tej nazwy brzmienie, a w szczególności jak czytają ją Polacy. Kogo by nie posłuchać, mówi */ajron/. Ała. Gdyby nazwa ta należała do tej samej rodziny co /ajfon/ czy /ajpad/, byłoby to może nawet usprawiedliwione. iRon. Wygląda nawet nieźle, potencjał jest. Niestety iron to zupełnie pospolity angielski rzeczownik, a nie produkt z jabłkiem w logo. Gdyby przełożyć prawidłową wymowę iron na polskie litery, mamy, uwaga: /ajen/. Z akcentem na /a/. Szoczek? To twór w języku Piastów najbardziej zbliżony do brytyjskiego oryginału. Jeśli ktoś chce być precyzyjny i alfabet fonetyczny jest mu mniej obcy niż mandaryński, oto najprawidłowszy ze wszystkich zapis wymowy tego tajemniczego słowa:

Amerykanie, znani ze swoich klusek w gębie, robią większy pożytek z języka niż Brytole, wymachując nim w paszczach na wszystkie strony, a zatem również do środka słowa iron wkładają jeszcze swoje kluskowe /r/, więc wychodzi im coś, co przypomina /ajern/, a dokładnie to, co widać niżej:

Ale nawet to z */ajron/ nie ma nic a nic wspólnego. Bardziej z /ajern/, jak już.

Reasumując wychodzi nam, że szarpidruty z Iron Maiden to po naszemu:

Ajen Mejden

Może trochę głupio, ale prawda.

Żaden ze mnie autorytet, więc pewnie na to wszystko odpowiecie „A pfffff!”, ale wiem, że na pewno przekona Was jamajski mistrz Nesta Robert Marley (dla przyjaciół: Bob), który lubił podśpiewywać sobie przy goleniu o żelazie, lwach i Syjonie. Posłuchajcie więc sami, jak pięknie żelazo z lwem się rymuje. I wszyscy razem:

I’m gonna be Iron like a Lion in Zion!

W kolejnych odcinkach omówimy pozostałe pierwiastki z układu okresowego i ich wpływ na współczesną angielszczyznę. (Oj tam, no. Pożartować se nie można?)

Tyle ode mnie. Pani od angielskiego.

 • Loco Muerte

  Dla porównania dwa kawałki w temacie:

  http://www.youtube.com/watch?v=9LjbMVXj0F8

  Oraz wersja rodzima:

  http://www.youtube.com/watch?v=_1aNh0C2n1o

  • I właśnie za to Kukiz powinien bić się w Piersi. Nieuk.

 • AJRON MAJDEN

 • Rosenblaetter

  Sama byłam gotowa o tym napisać… doprowadza mnie do szału, jak wszyscy młodzi chłopcy, co to rzekomo biegle angielski znają, uparcie ajronują. Chwała Ci.

 • Ewa Wasilewska

  cóż za mentorski ton… fascynujące! :D

 • Krzysztof Lancaster Kotkowicz

  Ajron brzmi spoko.

 • Adan de Jardinier

  Ajern Mejdn

 • Jan Kowalski

  Jest wiele takich słów angielskich wymawianych powszechnie
  nieprawidłowo przez Polaków które się u Nas zakorzeniły. Moi faworyci to
  też: castle, sword, comfortable i vegetables.Przykłady z innych języków też można znależć.Np.po
  francusku Wieża Eiffla to La Tour Eiffel, (tuʁ ɛfɛl) czyli Wieża Efela, bo to był Francuz Gustave
  Eiffel (wym.Efel), a nie jak wszyscy Polacy mówią Wieża Ajfla, bo to nie był
  Niemiec:-)

  • Francuskiego akurat nie znam, to nie wiedziałam, jak to jest z Wieżą, ale faktycznie co do angielskich słów, to jest kilka trochę takich wyjątkowo kłopotliwych. O nich pewnie też napiszę. :)

 • Dokładna

  Może ktoś nie wie jak wymawiać comfortable i wegetables to służę pomocą: kamftebł i wedżtebłs, albo kamftebuł i wedżtebułs.

  • Alex

   vegetables *

 • piterx

  A Polacy chyba nigdy nie nauczą się, że Marley mówi się Marli. Gdyby się dowiedzieli to posypało by się całe odmienianie typu: „z Bobem Marleyem”