15 stycznia 2015
„Dała mu przysłowiowego kosza” albo „wypił o przysłowiowy kieliszek za dużo”. Znacie jakieś przysłowie z koszem albo kieliszkiem? No właśnie.
Słowo „przysłowiowy” jest zdecydowanie nadużywane. Tak samo jak „generalnie”, „dokładnie” czy „Justin Bieber”. O czymś „przysłowiowym” mówimy wtedy, gdy jest to zawarte w jakimś przysłowiu albo jest przysłowiem. A przecież wiemy, co to jest przysłowie, prawda?
Przysłowie a powiedzenie
Przysłów znamy całe mnóstwo. „Strzeżonego Pan Bóg strzeże” albo „Przyganiał kocioł garnkowi, a sam smoli”, „Lepszy wróbel w garści niż gołąb na dachu” czy też „Gdy kota nie ma, myszy harcują”. Przysłowie to zdanie, które utrwaliło się w tradycji ustnej i odnosi się do konkretnej sytuacji życiowej. To taka złota myśl, która może być pouczeniem, przestrogą albo nakazem. Często zawiera rym.
Powiedzenie, albo porzekadło, to po prostu wyrażenie, które nie ma formy zdania, a jest znanym porównaniem czy metaforą, np. „leje jak z cebra”, „z duszą na ramieniu”, „słomiana wdowa” czy „tak że tak”.
Co nie jest przysłowiowe?
Prawie wszystko. Najczęściej to słowo jest po prostu zbędne, bo nie odnosi się wcale do żadnego przysłowia. Oto kilka prawdziwych, niepoprawnych, przykładów jego użycia:
*Została złapana na czytaniu niedozwolonej książki i niebawem zostanie poddana przysłowiowemu „praniu mózgu”.
*Była to zaledwie przysłowiowa kropla w morzu potrzeb.
*Musiałem dołożyć 5,72 zł, by wyjść na przysłowiowe zero.
*Spieszcie się, żeby nie zostać z przysłowiową ręką w nocniku.
A co jest przysłowiowe?
To, co znajdziemy w przysłowiach. Na przykład:
Szkoda, że się nie udało. Widocznie jestem teraz pod przysłowiowym wozem. – od przysłowia „Raz na wozie, raz pod wozem”.
Coś mi się zdaje, że trafiłaś na przysłowiowy kamień. – od przysłowia „Trafiła kosa na kamień”.
Nie skacz jak ta przysłowiowa kózka! – od przysłowia „Gdyby kózka nie skakała, to by nóżki nie złamała”.
No masz, jestem fryzjerem, a sam chodzę rozczochrany. Jak ten przysłowiowy szewc. – od przysłowia „Szewc bez butów chodzi”.
Jeśli masz wątpliwości, czy użyć słowa „przysłowiowy”, czy też nie, to lepiej tego nie rób. Czasem mniej znaczy więcej.