29 października 2014

Vine (czyt. wajn) to serwis z bardzo krótkimi filmami - o długości do 6 sekund, które automatycznie się odtwarzają i zapętlają, czyli grają w kółko. "Można zwariować" powiecie? Ano można. Ja już zwariowałam na jego punkcie.

Skąd się wziął Vine?

Vine powstał w czerwcu 2012 roku, 4 miesiące później został kupiony przez Twittera (o podstawach Twittera pisałam tutaj), a oficjalnie ruszył w styczniu 2013 r. - początkowo tylko jako aplikacja na iPhone'a. Wersję przeglądarkową serwisu dodano dopiero w maju 2014 r., właściwie tylko po to, by móc w niej przeglądać filmy, zwane właśnie Vine'ami, a nie by je tworzyć. Zatem Vine istnieje głównie na smartfonach i właśnie tu tkwi jego sukces. Aplikacja jest bardzo prosta w użyciu, a jednocześnie daje niesamowite możliwości, bo aby pokazać coś ciekawie w 6 sekund, trzeba mieć na to naprawdę sprytny pomysł. Film kręci się bezpośrednio w aplikacji, dotykając ekranu - póki go dotykamy, nagrywamy materiał. Można też później ujęcia skrócić, zmienić ich kolejność, wyciszyć, ale też nagrać film w zewnętrznej aplikacji i potem zaimportować do Vine'a - byle się zmieścić w 6 sekundach.

6 sekund? Przecież to za krótko!

Okazuje się, że jednak nie. 6 sekund czasem wystarczy, by opowiedzieć historię, pokazać żart czy trik, zaśpiewać lub zagrać fragment piosenki. Najpopularniejsi wajnerzy robią śmieszne filmy, kręcą je metodą stop motion (czyli poklatkowo - łącząc zdjęcia w animację) lub tworzą muzykę.

Muzyka na Vinie

Fajne jest to, że na Vinie można wykorzystywać muzykę komercyjną (a przynajmniej na razie jest to dozwolone). Dlatego do zilustrowania filmu możemy śmiało wykorzystać fragment utworu, jak np. tu:

I zapętlać, i zapętlać...

Fakt, że wajny zapętlają się same też można kreatywnie wykorzystać, tworząc na przykład nieskończone utwory muzyczne, jak robią to na przykład:

Jerome Jarre

Na świecie, a szczególnie w USA, popularność Vine'a jest przeogromna. Serwis urósł do tego stopnia, że najpopularniejsi Vinerzy realizują kampanie reklamowe, kręcąc Vine'y po 10 000 dolarów i tylko z tego się utrzymują. Jedną z gwiazd Vine'a jest Jerome Jarre - młody Francuz, który podróżuje po świecie, zaraża swoim szerokim uśmiechem i właśnie dzięki Vine'owi odnalazł sens życia. Ja o Vinie dowiedziałam się właśnie wtedy, gdy usłyszałam o nim. Dziś jest tak popularny, że rozpoznają go na ulicy i zapraszają na duże imprezy, które relacjonuje na Vinie i spotyka tam celebrytów. Ostatnio dostał propozycję współpracy wartą milion dolarów. To jego historia, którą warto poznać:

Vine w Polsce

O Vinie na Blog Forum Gdańsk bardzo ciekawie opowiadał Wojtek Wieman. Oczywiście wspominał głównie o twórcach z zagranicy (zajrzyjcie na jego wpis, podaje mnóstwo przykładów, Jerome'a też) i jak się okazało, dzięki jego prezentacji wiele osób na widowni dopiero dowiedziało się o tym serwisie, a inni, choć wcześniej o nim słyszeli, zainspirowali się do tego, by się bardziej uaktywnić. W Polsce wajnerów jest nadal bardzo mało, ale ta liczba rośnie i będzie rosnąć coraz szybciej.

Ja też zapętlam

Ja też zaczęłam się bawić Vine'em. Na razie eksperymentuję i robię to, co mi akurat przyjdzie do głowy - obok wielce doniosłych treści edukacyjnych (a naprawdę to nie), takich jak te:

bawię się ze stop motion:

do ról drugoplanowych zatrudniam koty:

a czasem po prostu stawiam na wygłupy, jak tu:

Dzięki temu widzę też, ile możliwości ma Vine i jak różnie można go wykorzystać. Niewiele jest serwisów, które dają tak szerokie pole do kreatywności. Warto Vine'a przetestować i sprawdzić, czy sami czasem nie odnajdziecie w sobie talentu mikrofilmowego. Życzę bardzo dużo pomysłów! Śmiało się nimi dzielcie w komentarzach.
  • BoosmanTV

    Bomba! :)

  • Lubię Twoje wajny. Najbardziej dietę i pisanie książki (so true).
    Niestety sama jakoś nie mogę się przemóc póki co.

    • Dziękuję bardzo! Jeśli chcesz wajnować, to po prostu próbuj, eksperymentuj, oglądaj dużo dobrych Vinerów i na pewno pomysł przyjdzie. Może pierwszy nie będzie najlepszy, ale z czasem się wkręcisz. U mnie tak było.

      • Mnie najbardziej urzekł makijaż w 5 sekund.. Ile ja bym dał aby tak to wyglądało w praktyce…

  • Nie miałam pojęcia, że się tam udzielasz! Byłam niewtajemniczona (albo zamroczona gorączką) do tego stopnia, że gdy w czasie prezentacji pojawił się przykład z profilu Wittamina, uznałam, że ktoś się bezczelnie podpina pod Twoją nazwę. Dopiero gdy pokazała się twarz, doznałam olśnienia ;)

    • Kto by się chciał podpinać pod jakąś niszową blogerkę? Pewnie że to ja. :)

  • Jak już pisałam na FB jestem Twoją nieskrytą psychofanką i pokazuję Twoje wajny całej rodzinie i zapętlamy, zapętlany, zapętlamy!! Tak mi to się spodobało, że nakręciłam właśnie swój pierwszy wajn :) Nieudolne to to, ale spoko spoko, jeszcze się wyrobię! ;)
    Pozwolę sobie zaprezentować: https://vine.co/v/OMjMbYXZ5dP?fb_action_ids=759522087454132&fb_action_types=vine-app%3Apost

    • Boomer

      Tak jak Cię uwielbiam, to więcej niż 2 razy nie jestem w stanie tego odtworzyć ;)

      • Wiem, i dlatego w ogóle usunęłam właśnie linkd do tego wajna, bo nie chcę Arlenie spamować :)

        • Dziękuję za tę miłość! A linki do własnych Vine’ów proszę śmiało umieszczać i nie kasować, bo to dobre rzeczy są!

  • mari

    Szkoda, że w vine brak regionu: Poland (Polska). Chyba, że to tylko u mnie tak.

    • Hmmm… na Instagramie też nie ma. Ani na Asku czy Google+. W wielu serwisach nie ma. :)

    • U mnie również nie ma, ustawiłam Ukrainę, bo z automatu wpisało mi Afganistan…

  • Nie wiedziałam o istnieniu takiego portalu. Ciekawa inicjatywa i aż sama mam ochotę się pobawić.

  • Też tam siedzę od długiego czasu, ale dopiero po reebocie konta zacząłem dodawać coś od siebie.

  • mari

    Nie mogę się zgodzić, jakoby Vine zezwalał na umieszczenie w materiałach podkłady/materiały chronione prawami autorskimi. Problem w tym, że Vine (twitter) nie posiada żadnego mechanizmu na wykrywanie takowych materiałów. To generuje problem w postaci, iż dana firma sama musi wystosować (która posiada takowe prawa) zawiadomienie do Vine o naruszenie praw autorskich.
    Tak rzecze Regulamin Vine.

    A bardziej skrótowo:
    P: Chcę użyć materiału/pracę, która jest chroniona prawem autorskim w moim poście Vine.
    O: Jeśli bierzesz pod uwagę wykorzystanie materiału, który nie jest określony jako do dozwolonego użytku lub podobnych pojęć (CC), może wypadałoby najpierw otrzymać pozwolenie od właściciela praw autorskich na wykorzystanie danego materiału/pracy.

    (FAQ odnośnie Vine – Twitter)
    ps.
    Notoryczne (czyt. dwa upomnienia) odnośnie praw autorskich są podstawą do zawieszanie lub nawet skasowania konta na Vine.

  • janush

    fajne przykłady, przeczytawszy jeszcze to już wiem co to jest i czemu służy

    http://cenabiznesu.pl/-vine-filmiki-ktore-sprzedaja

  • Pingback: Czy warto korzystać z Vine?()

  • Uwielbiam Cię!

  • Iskra

    Ten filmik z dieta ubawily mnie zwłaszcza „do Mcdonald’a”

  • Agnieszka Sroka

    U mnie zaczęło się przez mojego chłopaka i jego kumpli. Zanim się jeszcze poznaliśmy oni mieli taki swój rytuał siedzenia wieczorami wspólnie i oglądania na YouTube filmików na kanale „The Best Vines” oraz „Best Viners”. Spodobało mi się to i pewnego dnia wpisałam sobie słowo „vine” w sklepie na moim smartfonie i zapętlam! Znaczy… mam dopiero 2 filmy, ale mam łeb pełen pomysłów :D moja nazwa to ‚bittergooseberry’ – zapraszam ;)

  • A można prosić o jakieś instrukcje w montowaniu filmów? W jakiem programie i na co zwrócić szczególną uwagę?

  • Mniejsze cycki i tabliczka mnożenia – genialne :-))))). Ale z tego co widzę, to naprawdę trzeba mieć pomysł, żeby nakręcić dobrą historię :-)