13-go, 13-ego, 13-stego czy 13?
Ale do rzeczy. Najczęściej piszemy tę datę liczbą, bo zapis liczbowy jest krótszy. Widziałam już takie wersje: a) piątek 13-go b) piątek 13 d) piątek 13-ego c) piątek 13. e) piątek 13-stego I teraz pytanie: która z nich jest poprawna? A może więcej niż jedna?3-go maja, 3-ego maja, 3 maja?
Podobną zagwozdkę mamy na majówkę albo gdy szukamy w nawigacji ulicy Trzeciego Maja. Jak to jest: a) 3-go maja b) 3 maja c) 3. maja d) 3-ego maja czy e) 3-ciego maja? Dam Wam chwilę na zastanowienie. W tym czasie chwila muzyki:Goło i wesoło
Prawidłowa odpowiedź to B jak Bez niczego. Napisałam to nawet B jak boldem. Nie dodajemy żadnych końcówek do liczby w dacie! Ma być więc: 3 maja i piątek 13 Czasem, gdy cyframi zapisujemy liczebnik porządkowy, a z kontekstu to może nie wynikać, żeby była jasność, możemy (choć nie musimy) dodać do liczby kropkę. Ale nic więcej, np. 1. brygada albo 5. miejsce, ale to nie są daty. Natomiast w datach dywiz (czyli łącznik, czyli ta kreseczka) w towarzystwie jakichkolwiek liter jest bardzo niemile widziany. Jak mi nie wierzycie, to moja wyrocznia mówi o tym więcej.Precz z kreską
Podobnie jest kiedy chcemy inne liczebniki zapisać liczbą, np. • piątka to 5, a nie 5-ka ani 5-tka • dziesięcioro to 10, a nie 10-oro czy 10-ro • drugi to 2, nie 2-gi3 Maja czy maja?
Wielką literą piszemy miesiąc tylko w nazwach ulic i placów, czyli:ul. 3 Maja pl. 11 ListopadaGdy mówimy po prostu o dacie, nazwę miesiąca piszemy małą literą:
Mam urodziny 3 maja. 12 grudnia minie 5 lat, odkąd mieszkam z tym wariatem.
Hator, hator, hator
- Czemu na świecie są białe koty? - Żeby murzyni też mogli mieć pecha. #dowcip
— :) (@mikrohumor) lipiec 22, 2012
Mam nadzieję, że pomogłam. Szczęścia życzę!
Pingback: łorsoł czy łorso? – Web Consumer Blog()