13 grudnia 2013

Mamy piątek trzynastego, więc o czym social media nindże piszą dziś w internetach? Wiadomo - o dacie. Pytanie tylko, jak to się właściwie pisze? Każdy ma jakąś historię związaną z pechem, czarnym kotem albo stłuczonym lusterkiem. Ja w podstawówce w piątek trzynastego zgubiłam zegarek, ale nie zwalam tego na dzień, tylko własną głupotę, więc chyba sama data to jakaś miejska legenda.

13-go, 13-ego, 13-stego czy 13?

Ale do rzeczy. Najczęściej piszemy tę datę liczbą, bo zapis liczbowy jest krótszy. Widziałam już takie wersje: a) piątek 13-go b) piątek 13 d) piątek 13-ego c) piątek 13. e) piątek 13-stego I teraz pytanie: która z nich jest poprawna? A może więcej niż jedna?

3-go maja, 3-ego maja, 3 maja?

Podobną zagwozdkę mamy na majówkę albo gdy szukamy w nawigacji ulicy Trzeciego Maja. Jak to jest: a) 3-go maja b) 3 maja c) 3. maja d) 3-ego maja czy e) 3-ciego maja? Dam Wam chwilę na zastanowienie. W tym czasie chwila muzyki:

Goło i wesoło

Prawidłowa odpowiedź to B jak Bez niczego. Napisałam to nawet B jak boldem. Nie dodajemy żadnych końcówek do liczby w dacie! Ma być więc: 3 maja i piątek 13 Czasem, gdy cyframi zapisujemy liczebnik porządkowy, a z kontekstu to może nie wynikać, żeby była jasność, możemy (choć nie musimy) dodać do liczby kropkę. Ale nic więcej, np. 1. brygada albo 5. miejsce, ale to nie są daty. Natomiast w datach dywiz (czyli łącznik, czyli ta kreseczka) w towarzystwie jakichkolwiek liter jest bardzo niemile widziany. Jak mi nie wierzycie, to moja wyrocznia mówi o tym więcej.

Precz z kreską

Podobnie jest kiedy chcemy inne liczebniki zapisać liczbą, np. • piątka to 5, a nie 5-ka ani 5-tka • dziesięcioro to 10, a nie 10-oro czy 10-ro • drugi to 2, nie 2-gi

3 Maja czy maja?

Wielką literą piszemy miesiąc tylko w nazwach ulic i placów, czyli:
ul. 3 Maja pl. 11 Listopada
Gdy mówimy po prostu o dacie, nazwę miesiąca piszemy małą literą:
Mam urodziny 3 maja. 12 grudnia minie 5 lat, odkąd mieszkam z tym wariatem.

Hator, hator, hator

Mam nadzieję, że pomogłam. Szczęścia życzę!
  • Brakuje przykładu poprawnego zapisu. Proszę o followup. Chyba, że jest „3 maja” „piątek 13”.

    • Ależ jest. Co ten duch…

      • Tera jest. Dziękuję i pozdrawiam serdecznie.

  • Artur 

    Ja nie widzę różnicy pomiędzy tymi zapisami. Różne kreseczki itp. to wstawiam losowo. PS Nie banuj

    • Wyjmnij szczykawki z oczów i zobaczysz. Ban.

    • Behinder

      A wg mnie taki zapis 5-tka dużo ułatwia bo co to jest 5? Piątka czy pięcioro a może pięć? Niby jest zawsze kontekst ale… jak zapiszę 13 Piątek to jest to „trzynastego piątek” czy „trzynasty piątek” ;> no i pamiętajmy że jest 10 rodzajów ludzi – tych co znają system binarny i tych co nie znają ^^

      • AJ

        Oczywiście, skoro można, a nawet trzeba czasem używać kropki dla jasności, to dlaczego by nie używać końcówek literowych. No, ale mądre głowy uznały, że to niegodne.

  • Wiktor Sobolewski

    No tak. Pięknie. Te kreseczki cholerniki jedne to się wzięły ze skądinąd prawidłowych zapisów typu „10-krotny” albo „25-letni”, ale to trochę inna bajka. Jak nie, to mnie wal po głowie – śmiało…

    • Bardzo dobrze mówisz akurat. I to rzeczywiście inna bajka. :)

  • AJ

    Uchwałę o pisowni liczebników porządkowych z kropką
    przyjęto w 1918 r., więc tutaj wyrocznia chyba się myli. Zresztą z tą wyrocznią ogólnie bym uważał, nazwiska tam się pojawiają różne, ze wszystkich najmniej bym wierzył właśnie mistrzowi „4 Touchdowns” Malinowskiemu.

  • A co mnie najmocniej denerwuje i szczerze boli w wymowie?

    „Rok dwutysięczny trzynasty”
    „Rok dwutysięczny trzeci”

    A najbardziej boli gdy słyszysz to w trakcie przmówienia osoby, którą podziwiasz. Najchętniej chce się wstać i zakrzyknąć „Dwa tysiące trzynasty baranie!”.

    Ale czy zrobisz to idolowi?

  • dziekuj.blogspot.com

    tak! tak! tak!!!!! i jeszcze raz TAK! Dziękuję za ten wpis! Urzekłaś mnie :) będę tu zaglądać częściej!
    Mnie też irytują błędy w zapisie dat. A jak słyszę rok DWUTYSIECZNY trzynasty się kończy, a za chwilę będzie DWUTYSIĘCZNY czternasty, to mam ochotę wykopać delikwenta w kosmos!

    Pozdrawiam serdecznie! Zyskałaś nową fankę :) zapraszam też do siebie: dziekuj.blogspot.com

  • Zaraz, to kropa po liczebniku porządkowym nie jest konieczna? Aaaaa, moje niedokształcenie. :o

  • Pingback: łorsoł czy łorso? – Web Consumer Blog()